KISA YAZI | Uygulamalı sinirbilimci, “en kötüsü olacak” düşüncesini yenmenin 4 yolunu paylaştı

Uygulamalı sinirbilim uzmanı Patricia Riddell, “en kötüsü olacak” düşüncesini yenmek için uygulanabilecek farklı yöntemleri yazdı.

1 – Kararlarınızı sabah verin

Riddell, çoğu kişinin geceleri gelecek hakkında daha kaygılı hissettiğine dikkat çekerek, uykudayken beynin rasyonel düşünceyle ilişkili kısmında aktivitenin azaldığını, bunun yerine duygusal kısımdaki hareketliliğin arttığını belirtti. Buna göre belirli kararları alırken, beynin dinlenmiş halde olduğu sabah saatlerinin tercih edilmeli.

2 – İçinizdeki eleştirel sese daha şefkatli olmayı öğretin

Uygulamalı sinirbilimci, kişinin içindeki eleştirel yanın “en kötüsü olacak” düşüncesini tetikleyen etmenlerden biri olduğunu ifade etti. Riddell, eleştirel sesin aşırıya kaçtığı durumlarda kişinin kendisine bir başkasının gözünden bakarak daha şefkatli davranabileceğini ve kendisiyle daha sakin bir diyalog kurabileceğini yazdı.

3 – Daha iyi bir hikaye kullanın

Araştırmacı, geleceğe dönük olumsuz düşüncelerle baş ederken, olayların hangi açılardan yolunda gidebileceğini hayal etmenin faydalı bir davranış olduğunu belirtti. Bu yöntemin kaygıyı azaltabileceğini yazan Riddell, kişinin kendisine anlattığı hikayeleri daha olumlu hale getirmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

4 – Kendinize nazik davranın

Riddell, kendilerine ve başkalarına empatiyle yaklaşan kişilerin bile kendilerine nazik davranmakta güçlük yaşadığını yazdı. Uygulamalı sinirbilimci, diğer kişilere danışmanın ve onlarla iletişim kurmanın kişinin kendisine daha anlayışlı davranmasını sağlayabileceğini, bunun da geleceğe dönük karamsar düşünceleri engelleyebileceğini ifade etti.

Ayrıntılar

ShareTw.Fb.Pin.
...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!